Przeszłość jest częścią Twojego życia, ale Ty nie jesteś przeszłością.

Od dziecka widziałeś/aś tylko to, co inni mieli lepsze, ładniejsze, droższe? Słyszałeś/aś: Ania to się dobrze uczy! Przyłóż się wreszcie do nauki!”, „Maciek trenuje judo, gra na trąbce i do tego jest taki grzeczny. A Tobie nikt nigdy nie powiedział, że też masz coś, co jest fajne? Stało się. I się nie odstanie. NaWłasnychZasadach nie rozdrapujesz starych ran i nie siedzisz z głową w przeszłości. Myślenie: gdyby moi rodzice częściej mi mówili…. nic Ci nie da. Jesteś duża/y, możesz wszystko, nikogo nie musisz prosić o zgodę. Chcesz coś zmienić? Weź się w garść i zacznij zmieniać. Nie chcesz – siedź i rozdrapuj stare rany. Na przeszłość możesz wpłynąć tylko w jeden sposób – zaakceptować to, jaka była i brać z niej tylko to, co najlepsze. Reszty nie rozpamiętuj, jeśli chcesz ruszyć z miejsca!

O tym, że nasz umysł jest niesamowity pisałam już nie raz. Może wszystko! Musisz tylko wiedzieć, że tak jest i nauczyć się go obsługiwać. Wytrenować i wytresować.

Przeszłość jest częścią Twojego życia, ale Ty nie jesteś przeszłością.

Uwielbiasz rozpamiętywać decyzje z przeszłości?

Ja też mogłam… pójść na inne studia, albo nie iść na żadne, wyjechać na stypendium i nigdy nie wrócić, albo wrócić i wyemigrować, wyjść za księcia z bajki, urodzić trójkę dzieci, wziąć kredyt w złotówkach, a nie we frankach, kupić szpilki bardziej czerwone, a nie bordowe. Co z tego? Przeszłość jest niezmienialna. Zmienialny jest Twój sposób patrzenia na nią. Decyzje, które podęłaś/podjąłeś, były na tamten czas najlepszymi jakie mogłaś/eś podjąć. I tyle. Te decyzje doprowadziły Cię do miejsca, w którym dziś jesteś. Mnie na przykład do domu i ogródka, które uwielbiam najbardziej na świecie (no, może poza Kadyksem, ale to dopiero na emeryturze). I do przyjaciół, których nie zamieniłabym na innych. Zebrałam masę doświadczeń i poznałam masę fajnych ludzi, a co by było gdyby?

Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem. No właśnie. Wszystko byłoby inaczej. Nie masz pojęcia jak. Może lepiej, może gorzej. A Twoje tu i teraz jest tu i teraz, i to jedyne co JEST naprawdę.

Jeśli chcesz gdzieś wybiegać to zamiast przeszłości wybierz przyszłość, bo na nią masz wpływ. Możesz na przykład zaplanować, że jutro spędzisz 10 minut ze sobą. I pogadasz. Że wstaniesz rano prawą nogą i że to będzie naprawdę fajny dzień!

Łatwo się mówi? Czasem jest tak, że samemu trudno zamknąć drzwi i odstawić na bok złe wspomnienia i przeszłość. Wtedy, tak jak leczysz ciało u lekarza, możesz zająć się duszą. Chyba nigdy nie zrozumiem, dlaczego wizyta u specjalisty jest czymś, co dla wielu osób jest ujmą na honorze. Tak jak do wyleczenia głębokiego rozcięcia skóry potrzebujesz fachowca, który ją zaszyje i przepisze leki, tak do postawienia umysłu do pionu tez możesz wybrać wsparcie i przyspieszyć proces „gojenia”.

Chyba, że wybierasz dłubanie patykiem w otwartej ranie. Twoje zasady, Twoje życie. Tylko nie mów, że to patyk jest winien temu, że wdało się zakażenie.  No nie.

Udostępnij wpis na swoim profilu!

Agnieszka Węgiel

Nazywam się Agnieszka Węgiel i jestem psycholożką. Pasjonuje mnie wszystko to, co dzieje się na linii – mózg – umysł – żołądek – jelita, a przede wszystkim to, co powoduje, że odchudzanie coraz częściej jest mało skuteczne. A każda kolejna dieta prowadzi do nadwagi i w konsekwencji do otyłości.

Polecane produkty

Zobacz więcej wpisów

Psychologiczne przyczyny otyłości

Epidemia otyłości zatacza coraz szersze kręgi. W poszukiwaniu jej przyczyn, poza kwestiami fizjologicznymi, zwraca się uwagę na czynniki psychologiczne i społeczne. Grają one bowiem niebagatelną

Czytaj dalej »

Chcesz być na bieżąco z ofertą i terminami sprzedaży kursów?

Zapisz się do newslettera – zostaw swój e-mail.